DOLANDIRICILIK SUÇU AV AHMED FEHİM SOLAK

DOLANDIRCILIK SUÇUNA GENEL BİR BAKIŞ

Dolandırıcılık suçu, Türk Ceza Kanunu’nda mal varlığına karşı işlenen suçlar bölümünde yer alan ve uygulamada sıklıkla karşımıza çıkan, her vatandaşın karşılaşacağı bir suçtur.

Dolandırıcılık Suçunu malvarlığına karşı işlenen diğer suçlardan ayıran en önemli şey, failin hileli davranışlarla bir kimseyi aldatmasıdır. Bu hileli davranış ile kişi kendisi ve başkası adına yarar sağlarken, hileli davrandığı kişi de zarara uğramaktadır. Bu suç ancak kasten(bilerek) işlenebilir. Fark etmeden veya bilmeden dolandırıcılık suçunu işlemek mümkün değildir.

DOLANDIRICILIK SUÇU AV AHMED FEHİM SOLAK
AV AHMED FEHİM SOLAK DOLANDIRICILIK SUÇU

Bu suç tipinde kastın varlığı her somut olay bakımından yargılama aşamasında değerlendirilmelidir. Türk Ceza Kanunu Kapsamında suçu genel olarak ele alacak olursak, Dolandırıcılık Suçu Türk Ceza Kanunu madde 157’de düzenlenmiştir;

Madde 157: “Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası verilir.”

Peki, Dolandırıcılık Suçunun Şartları Nelerdir?

Dolandırıcılık suçu, serbest hareketli bir suç olduğundan birçok farklı hareket tarzıyla işlenebilecek bir suçtur. Ancak tüm hareketlerin ortak altyapısını teşkil eden, dolandırıcılık suçunun şartları olarak nitelenebilecek üç koşul vardır. Bunlar :

*Hileli Hareket: Hile, nitelikli yalandır. Kişinin iradesinin yanıltılması gerekmektedir Hileli söz ve davranışlar, bir kimsenin olguya dair algısını bozacak, çarpıtacak ve mağdurun aldatılmasına temel hazırlayacak söz ve davranışlardır. Dolandırıcılık suçunda tipikliğin meydana gelmiş olabilmesi için fail, hileli davranışlarla mağduru manipüle etmiş olmalıdır.

*Aldatıcılık: Hileli davranışların mağduru aldatabilecek nitelikte olması gerekir. Her somut olayda hileli hareketin mağduru aldatabilecek boyutta olup olmadığı ayrı ayrı tespit edilmelidir. Hangi hareketin aldatmaya elverişli olduğu somut olaya göre ve mağdurun içinde bulunduğu duruma göre belirlenmelidir.

*Zarar: Dolandırıcılık suçunun vücut bulması için suç teşkil eden fiil nedeniyle bir zarar ortaya çıkmalıdır. Suçun faili, mağdurun veya başkasının zararına, kendisinin veya başkasının yararına haksız bir fayda elde etmelidir.

Burada belirtmemiz gerekir ki, bu üç koşulun bir araya gelmesi ile birlikte dolandırıcılık suçu oluşacaktır. Bu üç koşul bir arada değilse suç oluşmayacaktır. Yani zarar ve aldatıcılık var iken hileli bir harelet söz konusu değilse suç oluşmayacaktır. Veyahut bir kişi hileli hareketler ile birlikte sizi aldatmaya çalıştı fakat zarar meydana gelmedi ise de bu suç oluşmayacaktır. Bu suçun en önemli unsuru zarar olmakla birlikte yüksek mahkeme kararlarına baktığımız da hileli harekette bu suçun temel taşlarından birisidir.

Peki, Dolandırıcılık Suçunun Cezası Nedir?

Dolandırıcılık suçunun basit halinin cezası, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve Beş bin güne kadar adli para cezasıdır. Dolandırıcılık suçunun nitelikli hallerin gerçekleşmesi halinde ise üç yıldan on yıla kadar hapis ve Beşbin güne kadar adli para cezasına hükmedilir.

Dolandırıcılık suçunun, bir hukuki alacağın tahsil edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiş olması halinde ise fail hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezasına hükmedilecektir.

SON HABERLER

Haberler Son Dakika

“Hekimlerin defansif tıbba çekilmesi önlenmeli”

Haberler Son Dakika

AYM’ye 9 ayda 33 bin 118 bireysel başvuru

Haberler Son Dakika

Cezaevinden izinli çıkış kriteri ne? (Ceren’in katil zanlısı açık cezaevinden izinli çıkıp geri dönmedi)

Haberler Son Dakika

TBB Başkanı Feyzioğlu: Yargı reformu ülkenin refahı için kaçınılmaz

Aile Hukuku Avukatınıza Sorun Genel Haberler Medeni Huhuk Popüler Son Dakika

Eşinin dedikodusunu yapmak hem boşanma hem de tazminat sebebi

Haberler Son Dakika

İnfaz düzenlemesi kabul edildi

Haberler Son Dakika

20 yıllık Çağla Tuğaltay cinayetinde zaman aşımı durdu

Haberler Son Dakika

Baro başkanları Ankara’ya yürüyor

Haberler Son Dakika

Yargıtay’da 8 daire kapatılıyor

Haberler Son Dakika

Hukuk davalarına ilişkin yargı paketi Meclis’ten geçti

Haberler Son Dakika

Avukatlık asgari ücret tarifesi belirlendi

Haberler Son Dakika

Üniversiteli genç hukukçular yarıştı

Haberler Son Dakika

Hukuk fakülteleri için başarı sıralaması 125 binden 100 bine çıkarılacak

Haberler Son Dakika

Özge Güzelsu kimdir?

Haberler Son Dakika

Çin-Türk Hukukçular Derneği yatırımcılara hem Türkiye hem de Çin’de hukuki destek sunacak

Haberler Son Dakika

Avukatlık yerine çobanlığı tercih etti

Haberler Son Dakika

Yargıtay’dan araca yanlış yakıt kararı

Haberler Son Dakika

Türkiye’nin en yaşlı üniversite öğrencisi hukuk fakültesinden mezun oldu

Haberler Son Dakika

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden baro başkanlarının yürüyüşüne ilişkin açıklama

Haberler Son Dakika

İstanbul Tahkim Merkezi 130 arabulucu ile işbirliği protokolü imzaladı